Výlet 2010
31.07.2010 | Výrov-Hadačka / Benátky n. Jizerou / Lešany

Počtvrté jsme se projeli až do dalekých Benátek nad Jizerou na samém okraji Jizerských hor, kde jsme navštívili muezum hraček a strávili dopoledne. Druhou zastávkou se stalo vojenské muzeum ČR v Lešanech nedaleko Jílové u Prahy.
Počasí nám velmi přálo, bylo krásně, teplo, sluníčko svítilo, jen vosy občas otravovaly. :)


Cesta do Benátek
Tento výlet byl asi ze všech čtyř nejvíce náročný na cestu. Vyjíždělo se několik minut po sedmé hodině raní. Sluníčko svítilo, na nebi skoro žádné mráčky, jen trošku chladno (kolem 12°C). Teprve pří cestě nás zastihla i mlha (mezi Kralovicemi a Újezdem u Svatého Kříže).
Měli jsme trošku smůlu s tím, že se nám nepovedl první nájezd na dálnici ? uzavřeno kvůli opravě. Museli jsme na dálnici najet až blíže u Prahy a také jsme si udělali krátkou oddychovou přestávku.Příjezd autobusu k hospodě.


Benátky n. Jizerou
Do Benátek jsme dorazili několik minut před půl jedenáctou. Prošli jsme přes náměstí až do zámku, kde nás čekala výstava hraček. Muzeum bylo sice malé, ale plno krásných hraček, které se dětem (většinou) líbilo. Nejvíce děti zajímaly asi vláčky ? model železnice. Za malý poplatek se v muzeu mohlo také fotografovat. Muzeum mělo dvě části, všichni si je volně procházeli a pak čekali na ostatní na malém nádvoří, kde se měla v poledne konat svatba (zřejmě).

Poté následovalo společné focení před budovou zámku, rozchod, svačina nebo oběd, focení, atd.?

Ve dvanáct hodin byl odjezd do Lešan, ale podařilo se nám ještě vidět svatební kolonu aut, která mířila do zámku.Společné foto před zámkem v Benátkách n. Jizerou.


Lešany
Když jsme přijížděli k vojenskému muzeu, bylo vidět, že sem zavítalo ne zrovna málo turistů. Na parkovišti (pole) stálo několik desítek zaparkovaných aut. Teprve na místě se zjistilo, že vstup je zcela zdarma. Ihned po vstupu do muzea, což byl rozsáhlý areál bývalých dělostřeleckých kasáren, se děti s rodiči rozutekli a každý šel svou cestou.

Muzeum obsahovalo spousty vojenské techniky. Byly zde k vidění spousty tanků, figurín, vojenské techniky, aut, motocyklů atd. Na několika budovách byly napsané letopočty (např. 1939 ? 1943), kde byly k vidění stroje z těchto let (tj. II. světová válka), které nebyly vyrobeny jen v tehdejším Československu, ale i např. v Sovětském svazu, Třetí říši, USA atd. Byly to velmi pěkné expozice. (Bohužel se zde nemohlo fotit, ačkoliv někteří návštěvníci fotili, já ne. :( Pokud by měl někdo fotografie z těchto budov, ať se mi ozve.)

V jedné budově byla výstava doplněná zvuky ? střelba, jízda tanků, granáty a další různé výbuchy. Také se zde nacházelo ?infarktové místo?. Celou dobu se šlo jakoby zákopem, a v jednom místě místo podlahy (ze dřeva) byl molitan. :DRůžový tank.Postupně se všichni setkali u malého občerstvení, kde jsme se najedli, děti si mohly hrát v jakési napodobenině tanku ? místo dětského hřiště. V muzeu bylo několik obchodů, kde si mohli jak rodiče tak děti koupit třeba vojenské oblečení, zbraně atd.

Při cestě domů postupně většina dětí ?odpadla? a spala. Domů jsme dorazili někdy kolem sedmé hodiny. A já osobně se moc těším na příští výlet!Focení na odchodu před vchodem do prostorů muzea. :)Jan Vodrážka